Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Usunięcie koron martwych, osłabionych lub uszkodzonych drzew

Usunięcie koron martwych, osłabionych lub uszkodzonych drzew

to częsty zabieg, który wykonuje się, gdy istnieje zagrożenie dla bezpieczeństwa użytkowników lasu. Tak też było w przypadku 23 chorujących dębów, które zagrażały bezpieczeństwu osób korzystających z często uczęszczanej drogi w leśnictwie Motyczyn przebiegającej przez oddziały: 227, 228, 229, 231 oraz 232. Niemniej jednak, ze względu na fakt, że dęby te zostały zasiedlone przez Kozioroga Dębosza, nie mogły zostać usunięte w całości.

Kozioróg Dębosz (Cerambyx Cerdo) to duża chrząszczowaty owad z rodziny kózkowatych, zamieszkujący lasy Europy, Azję Wschodnią i Afrykę Północną. Jest to gatunek chroniony w Polsce i objęty ochroną gatunkową w całej Unii Europejskiej. Zasiedla on dorodne, wiekowe i często zamierające dęby, których na Dolnym Śląsku jest bardzo wiele, Samica składa jaja w spękaniach kory. Larwy żerują początkowo w korze gdzie spędzają pierwszą zimę, następnie w łyku i twardzieli. Z uszkodzonego drzewa wypływa sok, tworząc na korze ciemne przebarwienia. Czas rozwoju to około 3 lata, a w drewnie przesuszonym – nawet do 5 lat. Po tym okresie te owady wychodzą na powierzchnię jako dorosłe chrząszcze.

Z reguły drzewa zasiedlone przez Kozioroga Dębosza nie są wycinane. W tym konkretnym przypadku drzewa rosną przy drodze publicznej stwarzając zagrożenie dla życia i zdrowia osób z niej korzystających. Dlatego też zapadła decyzja o usunięciu samych koron. Drzewa bez korony o konkretnych  wysokościach samego pnia nie stanowią w tym przypadku żadnego zagrożenia dla osób trzecich. Takie działanie pracowników Nadleśnictwa Legnica powoduje, że Kozioróg Dębosz ma możliwość dalszego rozwoju aż do momentu osiągnięcia stadium owada doskonałego ( imago). Dzięki temu zwiększa się bioróżnorodność w lasach co jest jednym z priorytetów Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe.

Jako pracownicy Lasów Państwowych, zawsze kierujemy się dobrem lasów i lokalnej społeczności. Zdrowie i życie wszystkich ludzi, którzy korzystają z naszego wspólnego dobra jakim jest las, jest dla nas najważniejsze. Dlatego też, wykonując zabiegi ochronne i sanitarne, zawsze dbamy o zachowanie równowagi ekosystemu lasu i ochronę zagrożonych gatunków. W ten sposób, lasy mogą służyć kolejnym pokoleniom i przyczyniać się do poprawy jakości życia mieszkańców naszych miast i wsi.

Aby lepiej zobrazować Państwu całą sytuację w galerii zamieszczamy kilka zdjęć:

Durchschnitt (0 Stimmen)

divisions-and-others