Wydawca treści
INFORMACJE OGÓLNE O NADLEŚNICTWIE
Nadleśnictwo Legnica położone jest w V Śląskiej Krainie przyrodniczo-leśnej w trzech dzielnicach i w siedmiu mezoregionach. Obszar nadleśnictwa ma w zasadzie charakter nizinny z lokalnymi obniżeniami oraz dużą ilością pasm i wzniesień morenowych. Wysokość nad poziom morza waha się w granicach od 90 do 180 m. Lasy nadleśnictwa usytuowane są w zlewni Bałtyku, w dorzeczu Odry, w zlewni lewobrzeżnych dopływów Odry. Nadleśnictwo Legnica powstało w 1959 roku na bazie istniejącego od 1945 roku Nadleśnictwa Pątnów. W 1973 roku po reorganizacji Nadleśnictw, Nadleśnictwo Legnica zwiększyło swój obszar powierzchniowy do stanu obecnie istniejącego. Dzisiejsze Nadleśnictwo składa się z dwóch obrębów leśnych oraz 12 Leśnictw.
1. Obręb Legnica o powierzchni - 11156,32 ha
2. Obręb Prochowice o powierzchni - 7522,78 ha
Łącznie pow. nadleśnictwa wynosi - 18 679,10 ha
Gleby i Siedliska
Na terenie nadleśnictwa dominują siedliska borowe, z przewagą sosny zwyczajnej (Pinus sylvestris), która zajmuje 65,62% powierzchni leśnej i stanowi 67,41% miąższości drzewostanów. Dęby (Quercus spp.) zajmują 21,21% powierzchni i 21,11% miąższości, natomiast olsza (Alnus spp.) pokrywa 3,75% powierzchni, stanowiąc 4,13% miąższości.
Drzewostany
Średni wiek drzewostanów wynosi 64 lata, a przeciętna zasobność przekracza 270 m³/ha.
Klimat i Opady
Średnia roczna suma opadów w Legnicy wynosi około 654 mm, przy czym najmniejsze opady występują w lutym (około 40 mm), a największe w lipcu (około 88 mm).
Cenne Obszary Przyrodnicze
Na terenie Nadleśnictwa Legnica znajduje się sześć rezerwatów przyrody o łącznej powierzchni około 100 ha. Są to:
- Błyszcz: Chroni fragment lasu z cennymi siedliskami przyrodniczymi.
- Brekinia: Celem ochrony rezerwatu jest zachowanie ze względów naukowych i dydaktycznych jedynego, poza terenami górskimi, naturalnego stanowiska jarzębu brekinii
- Łęg Korea: Zachowuje naturalne lasy łęgowe w dolinie rzeki, będące ostoją dla licznych gatunków flory i fauny.
- Torfowisko Kunickie: Chroni unikatowe torfowisko niskie z rzadkimi gatunkami roślin bagiennych.
- Ponikwa: Rezerwat leśny mający na celu ochronę starodrzewu dębowo-grabowego z bogatym runem leśnym.
- Zimna Woda: Został utworzony w celu ochrony cennych ekosystemów leśnych oraz rzadkich gatunków roślin i zwierząt.
Ponadto, w zasięgu terytorialnym nadleśnictwa zlokalizowane są 183 pomniki przyrody, w tym 160 pojedynczych drzew, 20 grup drzew, 2 głazy narzutowe oraz jedna wychodnia kwarcu.
Warto również wspomnieć o Obszarze Chronionego Krajobrazu "Dolina Czarnej Wody", obejmującym 10 330 ha terenów o wysokich walorach krajobrazowych, pełniących funkcję korytarza ekologicznego.
Dzięki zróżnicowanym siedliskom, bogactwu gatunkowemu oraz obecności cennych obszarów chronionych, Lasy Nadleśnictwa Legnica odgrywają kluczową rolę w zachowaniu bioróżnorodności regionu, jednocześnie dostarczając licznych korzyści ekologicznych i społecznych.
Najnowsze aktualności
Zagrożenie pożarowe lasów
Zagrożenie pożarowe lasów
Pożar w okolicach miejscowości Cichobórz. Udało się uratować przed spaleniem ponad 160 ha obszarów leśnych.
W dniu 13.08.2018 na terenie Nadleśnictwa Legnica w okolicach miejscowości Cichobórz miał miejsce groźny pożar lasu. Słup dymu został zauważony z wież obserwacyjnych Nadleśnictwa Legnica. W akcji gaszenia pożaru brało udział 18 zastępów straży pożarnej wspomaganych przez trzy samoloty gaśnicze dromader, które w sumie dokonały dziewięciu zrzutów wody na teren objęty pożarem oraz pracownicy Nadleśnictwa. Spaleniu uległo około 0,03 ha lasu będącego w zarządzie Nadleśnictwa Legnica oraz 3,77 ha lasu będącego w posiadaniu prywatnych właścicieli. Dzięki szybkiej reakcji administracji Lasów Państwowych i jednostek Straży Pożarnej oraz sprawnie przeprowadzonej akcji gaśniczej udało się uratować przed spaleniem ponad 160 ha obszarów leśnych.
Obecnie na terenie Nadleśnictwa panuje susza, która wpływa na wilgotność ściółki leśnej. Spadek jej wilgotności poniżej 28% znacznie zwiększa podatność na zapalenie. Las jest doskonałym materiałem palnym. Jednak, aby powstał pożar potrzebne jest źródło ognia.
Największe zagrożenie pożarowe na obszarach leśnych powodowane są przez osoby wypalające ścierniska i łąki w bezpośrednim sąsiedztwie lasu. Ludzie korzystający z letniego wypoczynku na tych obszarach oraz przez osoby zbierające owoce runa leśnego. Zagrożenie pożarowe lasów jest związane z nagminnym naruszaniem przepisów przeciwpożarowych, a przede wszystkim z używaniem ognia otwartego w lasach, to jest paleniem papierosów, ognisk, użytkowaniem grilli, w miejscach do tego nieprzeznaczonych. Ponadto pożary lasów powstają w wyniku wyrzucania niedopałków papierosów z przejeżdżających przez tereny leśne samochodów.
W związku z utrzymującą się wysoką temperaturą powietrza, niską wilgotnością i bardzo dużym zagrożeniem pożarowym w lasach, Nadleśnictwo Legnica przypomina zasady korzystania z naszego wspólnego dobra jakim jest las.
Aby uniknąć pożarów w lasach apelujemy do wszystkich przebywających na tych terenach o przestrzegania podstawowych zasad:
- W lasach i na terenach śródleśnych, na obszarze łąk, torfowisk i wrzosowisk, jak również w odległości do 100 m od granicy lasu zabronione jest:
- rozniecanie ognia poza miejscami wyznaczonymi,
- wypalanie wierzchniej warstwy gleby i pozostałości roślinnych,
- palenie tytoniu, z wyjątkiem dróg utwardzonych i miejsc wyznaczonych do pobytu ludzi.
- W parkach narodowych poruszajmy się tylko po wyznaczonych szlakach. Wcześniej jednak należy dowiedzieć się o stopniu zagrożenia pożarowego lasu, jaki obowiązuje w danym dniu i dostosować się do niego - być może ogłoszono zakaz wstępu do lasu.
- Nie wchodźmy na uprawy leśne i do młodników o wysokości do 3 m.
- Poruszajmy się pojazdami mechanicznymi i zaprzęgowymi tylko drogami oznakowanymi drogowskazami.
- Zapamiętajmy, co określają stopnie zagrożenia pożarowego w lasach:
- 0 - brak zagrożenia,
- I - zagrożenie małe,
- II - zagrożenie duże; bądź ostrożny,
- III - zagrożenie katastrofalne; nie wolno rozpalać ognisk nawet w miejscach wyznaczonych,
Przydatne informacje.
http://zakazywstepu.lasy.gov.pl/ - mapa okresowych zakazów wstępu do lasu.
http://bazapozarow.ibles.pl/zagrozenie/index.php - Mapa zagrożenia pożarowego lasu